Prace licencjackie z Turystyki i Rekreacji, a przyszła kariera zawodowa
Prace licencjackie z Turystyki i Rekreacji stanowią dla studentów często duży wysiłek intelektualny połączony ze stresem. Pisząc swoją pracę licencjacką, warto mieć przed oczami swoją przyszłą ścieżkę kariery. W tym artykule przedstawimy możliwe opcje zawodowe, dla absolwentów tego kierunku.
Turystyka jest tą gałęzią gospodarki, w której absolwent Turystyki i Rekreacji powinien przede wszystkim szukać pracy. W tej gałęzi istnieje wiele rozmaitych, dobrze płatnych specjalizacji, w których można pracować. Przykładowo można się zatrudnić w biurze podróży. Często zacząć trzeba od niższych stanowisk i stopniowo piąć się w górę. Jest to stabilna praca, często niewiążąca się z koniecznością częstych wyjazdów. Po nabraniu odpowiedniej praktyki zawsze można pomyśleć o otworzeniu własnego biura podróży, np. w ramach sieci franczyzowej.
Kolejna opcja dla absolwenta tego kierunku to praca jako rezydent biura podróży za granicą. Praca ta siłą rzeczy wymaga biegłej znajomości języków obcych. Sam angielski może nie wystarczyć. Dodatkowo warto znać tu np. hiszpański, włoski lub niemiecki. Jest to praca bardzo dobrze wynagradzana. Wiąże się ona naturalnie z wyjazdem za granicę na długi czas. Pozwala ona dogłębnie poznać język oraz kulturę danego kraju.
Analiza perspektyw po Turystyce i Rekreacji.
Dobrymi miejscami pracy dla absolwenta tego kierunku są hotele, ośrodki wypoczynkowe oraz ośrodki agroturystyczne. Absolwent Turystyki i Rekreacji może pracować na rozmaitych stanowiskach związanych z funkcjonowaniem tych biznesów. W przypadku hotelu (jak i wielu innych miejscach pracy) swoją pozycję trzeba często wypracować. Najpierw zaczyna się od podrzędnych stanowisk, by potem iść po szczeblach kariery w górę.
Następna opcja pracy dla osoby, która ukończyła te studia to praca w charakterze przewodnika miejskiego. Jest to praca, która wymaga dobrej dykcji, kondycji oraz niezbędnych informacji o zabytkach. Na początku praca ta wydaje się trudna, ale z czasem człowiek nabiera ogłady.
Absolwent Turystyki i Rekreacji może również pracować w administracji publicznej lub samorządowej. Pracę na tych stanowiskach trzeba raczej brać jako ostateczność, ponieważ w administracji praca jest z reguły nisko opłacana. Lepiej płatne stanowiska są często kwestią układów oraz politycznych koneksji. Praca w sferze budżetowej powoduje, że wiadomości wyniesione ze studiów nie są używane i z czasem ulegają zapomnieniu. Należy o tym pamiętać, podejmując pracę w “budżetówce”.
Prace licencjackie z Turystyki – jak je pisać?
Ogólnie należy pisać taką pracę licencjacką, która jest mocno powiązana z praktyką. Jeśli, przykładowo chcemy pracować w biurze turystycznym, to warto napisać pracę licencjacką, która zajmuje się problematyką związaną z biurami podróży. Dobrze już podczas studiów pracować, oczywiście w branży związanej z turystyką. Dzięki temu, po studiach możesz pochwalić się nie tylko dyplomem, ale i konkretnym doświadczeniem.
Bardzo często zdarza się, że doświadczenie nabyte w praktycznej działalności (biura podróży lub hotelu) daje o wiele więcej niż studia. Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że dla pracodawców najważniejsze są praktyczne umiejętności kandydata. Jego wykształcenie często jest dla nich czynnikiem drugorzędnym, podczas rekrutacji. Jeśli nie znajdziesz pracy w swoim zawodzie, wówczas zawsze możesz się przekwalifikować. Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że w ciągu całego życia, człowiek będzie musiał zmieniać pracę kilkukrotnie.